Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Hem insanlar için hem de doğa için oldukça yararlı olan yenilenebilir enerji kaynaklarının birçok türü bulunmaktadır.

featured

Hem insanlar için hem de doğa için oldukça yararlı olan yenilenebilir enerji kaynaklarının birçok türü bulunmaktadır. Bu enerji kaynakları hem devamlı kullanılabilir olup, hem de doğada bulunan karbondioksit ve oksijen seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Bunun nedeni ise, barajlardan üretilen elektrik neticesinde, suların daha çok harcanıp bazı ağaç gibi doğadaki bitkilerin kurumasından dolayı ve kesilmesinden dolayı doğaya zarar verilir. Ancak yenilenebilir enerji kaynakları neticesinde hem alan sorunu olmayıp ağaçların daha az kesilmesine hem de suların kurumamasına yarar sağlamaktadır. Peki yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitleri nelerdir?

 

1-Rüzgar Enerjisi

 Rüzgar hareketleri neticesinde dönen rüzgar pervanelerine bağlanan jeneratörler bu hareketi elektriğe çevirerek elektrik enerjisi elde edilmiş olunur. Fakat küçük boyda bir pervane büyük bir elektrik üretimine yararlı olmasa da yine de belirli bir elektrik enerjisi ortaya çıkar.

 

2-Güneş Enerjisi

 Bu seferde güneşten alınan ultraviyole Güneş ışınlarını elektriğe çeviren paneller sayesinde elektrik üretimi veya su ısıtma sistemi gibi birçok yeni sistem üretilmiş olunur. Bu sistemler aslında gelecekteki küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olacak olup, bu sistemin bütün Dünya’da kullanılması gerekmektedir.

 

3-Jeotermal Enerjisi

 Yerkabuğunun altında bulunan ısınmış gaz, su ve buhar gibi  kimyasal içeren bazı maddelerden ortaya çıkan bu enerji sayesinde, küresel ısınma biraz da olsa azaltılabilir.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yararları Nelerdir?

 Jeotermal enerjisi, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi birçok enerji türü vardır. Peki bu enerji kaynakları, elektrik üretimine kattığı yarar dışında başka ne yararı vardır?

 Yenilenebilir enerji kaynaklarının, günümüz çağında elektrik üretimi harici olarak, doğa için birden çok yararı bulunur. Bu yararlar ise;

-Daha az ağaç ve canlı katliamı

-Daha çok bitki türü ve canlı çeşidi

-Temiz bir çevre

-Hava gazlarının dengelenmesi

-Küresel ısınmanın azalması

-Devamlı yenilenebilir olması

gibi birçok yararı bulunur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap