«

Memleketler arası Kurtarma Komitesi Lideri David Miliband, BM Umumî Merkezinde düzenlediği basın içtimasında, Al Hol kampındaki kişisi duruma çekti.

“AİLELERİN CÜRÜMLERI, EVLATLARA KESİLDİ”

Kampta tutulan 70 binden çokça kişinin çoğunluğunu hatun ve evlatların oluşturduğunu belirten Miliband, ailelerinin işlediği kabahatlerin bedelini en ağır biçimde evlatların ödediğini tabir etti.

319 EVLAT ÖLDÜ

Miliband, ”Al Hol Kampında mart ayından beri besin yetmezliği ve zatürre nedeniyle 5 yaş altı evlat ölümlerin sayısı iki katına çıktı. Geçen sene aralık ayından bu yıl eylül ayına kadar 5 yaş altı 319 evlat öldü.’‘ dedi.

DEAŞ MİLİTANLARI, AİLELERİYLE BİRLİKTE TUTULUYOR

BM ve sivil topluluk örgütleri Al Hol Kampındaki kişisi durumun giderek kötüleştiği konusunda sık sık ihtarda bulunuyor ve DEAŞ militanlarının tutulduğu gözaltı merkezlerine erişim talep ediyor.

73 BİN KİŞİNİN YÜZDE 92’Sİ BAYAN VE EVLAT

BM’ye nazaran 10 bin kapasiteli Al Hol Kampı’nda 73 bin kişi bulunuyor, bunların yüzde 92’isinin bayan ve evlat, yüzde 15’inin ise yabancı devlet vatandaşı olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 50 memleketten birkaç bin yabancı terörist savaşçı bu kampta tutuluyor.

Avrupa memleketleri çoğunluğu tekrar Avrupa’dan gelen yabancı savaşçıların ve ailelerinin geri dönmesine sıcak bakmazken, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ise DEAŞ savaşçılarını bağımsız bırakmakla tehdit ediyor.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *