Trendlerdeki Yazı

Psikoloji Okumalı Mıyım?

Üniversitede psikoloji bölümünü okumak isteyen arkadaşlarımız için bu bölümün avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

featured

Psikoloji Okumalı Mıyım?

Üniversitede psikoloji bölümünü okumak isteyen arkadaşlarımız için bu bölümün avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Hayatınızın dönüm noktalarından biri olan üniversite tercihlerinizi yapmadan önce kafanızdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

Psikoloji Okuması Zor Olan Bir Bölüm Müdür?  

Psikoloji bölümü oldukça değerli bilgiler öğreten önemli bir daldır. Çok geniş bir konu alanına sahiptir ve bu bölümü okurken sürekli araştırmalar yapmak, kaynaklar taramak gereklidir. Bu durumların yanında okunması çok zor olan bir bölüm değildir. Ancak kaynaklar genelde yabancı dilde olduğu için İngilizce bilmek bu bölüm için oldukça önemlidir.

Psikoloji Okuduğumuz Üniversite Önemli Midir?

   Psikoloji bölümü okullarda kolayca açılabilen bir bölümdür. Bu sebeple hem devlet hem özel üniversite olarak psikoloji bölümünü barındıran çokça üniversite bulunmaktadır. Psikoloji bölümünü okumak için köklü ve bünyesinde iyi eğitim almış, psikoloji mezunu akademisyenler bulunduran üniversiteler tercih edilmelidir.

Nasıl Terapist Olunur?

Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra psikolog sıfatı elde edilir ancak terapist olmak için klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak gereklidir. Lakin günümüzde devlet üniversitelerinde klinik psikoloji yüksek lisansı için açılan kontenjan başvuruların yanında oldukça az kalıyor. İş imkanları ve iş alanında yükselmek için yüksek lisans yapmak günümüzde bir gereklilik haline geldi.

Mezun Olduktan Sonra Ne Yapabilirim?

Psikoloji bölümünden mezun olup yüksek lisans yapılmazsa KPSS sınavına girerek memur olabilirsiniz veya özel sektörde psikolog olarak okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirsiniz.

Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde çokça psikoloji mezunu olduğu için iş imkanları konusunda son zamanlarda zorluklar oluşmaya başladı. Bu rekabette öne geçmek için yüksek lisans yapmak olmazsa olmaz bir faktör haline geldi. Psikologlar için yeni mezun olduklarında maaşlar biraz daha az olsa da kendilerini geliştirmeleri ile birlikte bu maaşlarda oldukça artış da görülebilir.

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap