«

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Porsche’nin yeni tanıttığı elektrikli arabası Taycan’ın Almanya’daki en ünlü yarış pisti olan Nürburgring’de teste tabi tutulması ve bunun da Tesla’ya karşı bir argüman olarak kullanılması üzerine birkaç gün evvel bir tweet atmıştı.

“Gelecek hafta Model S, Nürburgring’de” biçimindeki tweet sonrası birçok kişi heyecanlanmış; gelgelelim Tesla mevzu hakkında ekstra hiçbir açıklama  yapmamıştı. Varsayımlar o istikamette ki, Elon Musk’ın gayesi, Porsche Taycan’ın 7 dakika 42 saniyelik tıp vadesini Model S aracıyla geçmek.

Lakin Elon Musk’ın çözmesi gereken birkaç sorun var: Mesela, Nürburgring’den konum ayırtmak.

Almanya’da bulunan pistteki yetkili insanlardan birisi, Road & Track’e gönderdiği e-posta’da, Tesla’nın kendileriyle hiçbir halde muhabereye geçmediğini söylüyor. Yarış pistine bir rekor isteğinde bulunulmadığı üzere, bir tarih de söylenmemiş. Yetkili kişi, “Tüm seri boyunca pistin dolu olduğu üzere, Tesla’nın rekor denemesi yapmak için müsait bir devir olmadığını düşündüğünü” de söylüyor.

Road & Track, bu mevzuyu duyunca Tesla temsilcileriyle muhabereye geçmiş ve Elon Musk’ın atıfta bulunduğu Nürburgring ziyaretinin ne hakkında olduğunu da sormuş. Ama bu metnin yazıldığı tarihe kadar rastgele bir geri dönüş olmamış.

Nürburgring’in içinde bulunanlardan biri, bütün bunlara karşın, Tesla’nın araçlarından birinin Kaliforniya’dan Almanya’ya hakikat yola çıktığını söylüyor. Bu tıp testler ve rekor denemeleri, olağanda çok daha evvelden rezerve edilir. Test serisinin neredeyse sonuna gelmişken, bu türlü bir istekle neredeyse hiç karşılaşılmaz. Tesla’ya bir sıklık yapılıp tıp mühletinin ölçülmesinin mümkün olup olmadığı sorulduğunda ise çok ilgi alımlı bir yanıt alınıyor: “Tesla’nın ismi burada yazılı değil. Yani bir hoşluk yapılabilir mi, hiç emin değilim.”

Her şey yolunda gitti ve Tesla, Elon Musk’ın tweette göz kırptığı cins vadesini ölçmek için piste kabul edildi diyelim:

Tesla’nın işi bu durumda bile çok güçlükle, çünkü Porsche Taycan Turbo S’in mühleti epey âlâ. Her ne kadar Tesla 0-100 hızlanmasında Taycan’ı rahatça geçiyor olsa da uzun müddetler boyunca yüksek suratı koruyabilmek için tasarlanmadı.

Porsche’nin bir spor araba üreticisi olmasından kaynaklanan ve on yıllardır edinilen deneyimler, Taycan’ın üretilmesinde de sonuna kadar kullanılmış. Böylelikle Taycan, çok uzun mühletler boyunca bile yüksek suratını koruyabiliyor. Tesla Model S’in tasarımı daha çok günlük hayat tasarrufu için olduğu için, çokça sürat yapılması durumunda bataryalar ısınıyor ve bunların korunması için sürat yavaş yavaş düşürülüyor. Pistin uzunluğu olan 20,8 kilometre boyunca yüksek suratlarla kalmak, her babayiğidin harcı değil anlayacağınız.

Bütün bu teknik detayların yanında, bir de pistin getirdiği gereklilikler var:

Havanın tam iyi koşullarda olması, tekerlerlerin sıcaklığının yerinde olması, sürücü koltuğunda oturanın hem arabası hem de pisti sonuna kadar tanıması; pistte bir rekor kırabilmek için farz tutulan şeylerden.

Bununla birlikte, Tesla’nın rekor kırması elbette imkansız değil. Her şey yolunda masraf ve Elon Musk bir biçimde pisti kullanabilirse, Taycan’ın kırdığı rekor tekrar kırılabilir. Lakin durum da görünür. Tahminen birinci seferde olmasa da, 2. sefer neden olmasın. Doğal evvel Tesla’nın pistten müsaade alması gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *