«

Yerkürenin en büyük hazır yiyecek zincirlerinden biri olan McDonald’s, bir vadedir farklı yatırımların bilhassa de yapay zeka yatırımlarının üzerinde duruyordu. Bu kapsamda da geçtiğimiz aylarda bir teknoloji şirketi olan Dynamic Yields’i satın almıştı.

Bu kapsamda dev hamburger imparatorluğu, salı günü yaptığı bir açıklamada, ses tabanlı yapay zeka teknolojisinde uzmanlaşmış bir teşebbüs olan Apprente'yi devralmayı planladığını açıklamıştı. Şirket, yeni yapay zeka teknolojisinin, “daha süratli, daha kolay ve daha doğru“ sipariş almaya imkan sağlayacağını belirtiyor.

McDonald’s, teknoloji şirketi Dynamic Yield’i satın almak için 300 milyon dolar ödemişti:

McDonald's’ın, Apprente için ne kadar ödediği bilinmiyor lakin şirket, geçtiğimiz aylarda satın aldığı şirket Dynamic Yield için 300 milyon dolar civarında bir para ödemişti. Apprente teknolojisi, umumi olarak sesle çalışan müşteri hizmetlerine çalışmaya odaklı olduğu için, bu satın alımın McDonald’s tarafından gerçekleştirilmesi epeyce makul gözüküyor.

Bir yiyecek zincirinin teknoloji teşebbüsleriyle uğraşması nispeten saçma gözükebilir. Lakin şirketin son birkaç yılda yaptığı teknoloji yatırımlarına bakarsak, şirketin, bu yatırımlardan epey sağlam bir geri dönüş aldığını söyleyebiliriz. Velev bu kapsamda şirket, 2018 yılında yaptığı bir açıklamada, her çeyrekte restoranlarına 1000 Kiosk eklemeyi planladığını söylemişti.

Yaklaşık 38.000 satış noktasından her gün yaklaşık 68 milyon müşteriye hizmet veren McDonald’s, bu yeni teknoloji ile birlikte, süreç karmaşasını ve kasa sırası beklemeyi azaltmayı, müşterilere daha şahsi bir hizmet vermeyi hedefliyor. Saf ki gelirlerindeki artış da bu adımın atılmasının bir gayrı nedeni diyebiliriz.

Birden ziyade lisanda ses tabanlı siparişi otomatikleştirebilen ve yapay zeka destekli bir konuşma ajansı olan Apprente, şimdilik sınırlı yerlerde kullanılmaya başlandı. McDonalds’ın, yakında bu  teknolojiyi tüm restoranlarında kullanması bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *