«

İtalya’da Giuseppe Conte’nin kurduğu 5 Yıldız Hareketi, Demokratik Parti ile Özgürler ve Eşitler koalisyonundan oluşan 2. hükümet, Senato’dan güvenoyu almayı başardı.

İtalya’da Giuseppe Conte liderliğinde geçen hafta kurulan, tertip tersi 5 Yıldız Hareketi (M5S), merkez soldan Demokratik Parti (PD) ve sol görüşlü Özgürler ve Eşitler Partisi’nden (LEU) oluşan koalisyon hükümeti, parlamentonun üst kanadı Senato’dan da güvenoyu aldı.

Conte’nin kurduğu 66. hükümet, çift kanatlı parlamenter sistemle yönetilen İtalya’da, resmen hizmete başlaması için gereken parlamentonun alt ve üst kanatlarından güvenoyu alma kaidesinin 2. aşamasını da tamamladı.

321 sandalyeli Senato Umumî Kurulu’nda yapılan oylamaya 307 senatör katıldı. 2. Conte Hükümeti, 133 aleyhte oya karşılık 169 lehte oyla parlamentonun üst kanadından da güvenoyu almış oldu. Oylamada, 5 senatör çekimser kaldı.

Bu sonuçla, dün Temsilciler Meclisi’nden, bugün de Senato’dan güvenoyu alan M5S-PD-LEU koalisyonunun resmen vazifeye başlamasının önünde bir handikap kalmadı.

Başbakan Conte, Senato’da da güvenoyunun sağlanması üzerine Twitter’dan yaptığı değerlendirmede, “Parlamento güvenoyu verdi. İtalya için yeni bir başlangıç, canlanma, ıslahat ve umut dolu bir periyot. Anayasa ve kurumlara hürmet pusulamız, İtalyanların çıkarı bizim amacımız. Cüret ve kararlılıkla iş başına.” tabirlerini kullandı.

LİG PARTİSİ CONTE’YE YÜKLENDİ

Itimat oylaması öncesinde Başbakan Conte ile eski koalisyon ortağı Lig Partisi arasında gerginlik yaşandı.

Hükümet programını okuyan ve Senato’dan güvenoyu isteyen Başbakan Conte’nin lafları sık sık Lig Partili senatörlerce kesildi.

Ağustosta çıkardığı buhran sonrası hükümet dışında kalan ölçüsüz sağcı Lig Partisi’nin önderi Matteo Salvini, Conte’nin 15 günde çok değiştiğini ve koltuğunu muhafazayı tercih ettiğini savundu.

Salvini, Conte’nin tercihlerine rağmen kendisini İtalyanların sevgisine bıraktığını söyledi.

Conte ise Lig’e cevaben yaptığı konuşmasında, düne kadar hükümette arkadaş oldukları Lig’in bugün kendilerine düşman kesilmesinden duyduğu hayal kırıklığını lisana getirdi.

Başbakan Conte, Salvini’nin 8 Ağustos’ta bütün gücü uhdesinde toplamak gayesiyle buhran çıkardığını savundu.
Hükümet buhranı

Lig Partisi ve önderi Matteo Salvini’nin, 8 Ağustos’ta koalisyon ortağı M5S’yi “her şeye hayır demekle” suçlayarak hükümeti bozacağını açıklamasıyla patlak veren bunalım, Başbakan Conte’nin de 20 Ağustos’ta istifasını vermesiyle tırmanmıştı.

Cumhurbaşkanı Mattarella, bunalımı aşmak için geçen haftalarda iki çeşit siyasi istişarelerde bulunmuş, istişareler sırasında M5S ile PD, Conte’nin tekrar başbakanlığında yeni bir koalisyon hükümetinde ortak olmayı kabul etmişti. M5S ve PD’ye LEU’nun da destek vermesiyle 2. Conte hükümeti geçen hafta resmen kurulmuştu. AA

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *