«

Otoyollardaki sürat haddi, trafik kazalarını ve bu sebeple gerçekleşen yaralanma ve vefatları engelleme gayesiyle konulmuş olsa da birtakım durumlarda maatteessüf sürat hududu pratiği ehliyetsiz kalabiliyor. İçişleri bakanı Süleyman Soylu, telefon ile katıldığı bir radyo programında bu husus ile ilgili fikirlerini aktardı. 

Soylu, trafik kazalarının büyük bir kısmının yol kusurundan değil, sürücü cürmünden kaynaklandığını belirtti. Kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasının akabinde mümkün vefat ve yaralanmaların da azaldığını belirten Soylu, can kaybının en çok yaşandığı mekanlarda 24 saat çalışma yaptıklarını ve karadan yol kontrollerine başladıklarını söylüyor. 

Otoyollardaki sürat limiti artıyor, EDS’nin yazılımı yenileniyor

Bakan Soylu, Elektronik Denetleme Sistemi ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım yaptıklarını aktardı. Bütün otoyollarda sürat koridoru sistemi oluştuğunu belirten Soylu, “Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında 120+12 km/sa kuralına uyarsanız, sistemden ceza almıyorsunuz gelgelelim olması gerekenden daha az bir vadede arayı tamamlarsanız, sistem otomatik olarak ceza kesiyor” sözlerini kullandı.

Süleyman Soylu, trafik kazalarındaki vefat orantılarını yüzde 20-25 arasında bir banda indirebilirlerse sürat haddinin artırılabileceğini belirtti. Şayet trafik kazaları bu banda indirilebilirse, otoyollardaki sürat limiti saatte 140 kilometre sürate kadar yükseltilecek.

Sürat hudutları uzun yollarda birtakım şoförlerin canını sıksa da aslında gerekli bir tatbik çünkü o radde yüksek süratlerde en ufak kusurlar maatteessüf can kaybına sebep olabiliyor. Uzun aralı yollara bile çıksanız sürat yapmamanızı, şayet sürat yapacaksanız da dikkati asla yoldan ayırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *