«

Lokal medyaya konuşan Yönetici Khairullah, New York JFK Havalanında Gümrük ve Hudut Himaye (CBP) hizmetlileri tarafından, yanında 1 ila 10 yaş arası 4 evladı ve eşi ile Müslüman kimliğinden ötürü bir odaya çekilerek 3 saat sorgulandığını anlattı.

“BU BİLDİĞİM AMERİKA DEĞİL”

Mezun olduğu mekteplerden, tatilini geçirdiği Türkiye’de nereleri ziyaret ettiği ve her hangi bir terörist ile buluşup buluşmadığı formundaki sorulara muhatap olduğunu belirten Khairullah, gözaltı sırasında içinde hususî bildiri ve aile fotoğrafları bulunan cep telefonuna da el konulduğunu söyledi.

Khairullah, “Anayasa ve kanunlara aşina biri olarak yapılanlar tam bir ihlaldi. Bu bildiğim Amerika değil diye düşünürken sahiden olanlar çok acı vericiydi. Bu düpedüz bir hakaretti.” sözlerini kullandı.

TELEFONUNU 12 GÜN SONRA ALABİLDİ

Bahis üzerine Birleşik Kapalılık Yasası nedeniyle ferdi vakalar hakkında tefsir yapamayacağını kaydeden CBP sözcüsü ise ABD’ye gelen tüm memleketler arası yolcuların ve elektronik aletlerinin teftişe tabi olduğunu belirtmekle yetindi.

Sorgulama sonrası Amerikan-İslam Bağları Kurulu (CAIR) New York bürosuna başvuran Prospect Park Belediye Yöneticisi, avukatların yardımıyla 12 gün sonra cep telefonunu geri alabildiğini aktardı.

BİR YILDA 33 BİNDEN ZIYADE CİHAZ ARANDI

Nisan ayında Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından misal mevzu üzerine açılan bir davada ortaya çıkan duruşma kayıtlarına nazaran, CBP’nin 2018 yılında yolculara ilişkin 33 bin 295 elektronik alette arama yaptığı, yekun 172’sine ise el koyduğu bildirildi.

1980’de Suriye’den ABD’ye göç eden ve eski bir eğitimci olan 44 yaşındaki Khairullah, 2006’dan bu yana da Prospect Park Belediye Lideri olarak vazife yapıyor New Jersey eyaletinin önde gelen seçilmiş Müslüman yetkililerinden biri olarak biliniyor.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *