«

ABD’nin Avrupa, Afrika ve NATO Hava Kuvvetleri Kumandanı Jeffrey L. Harrigian, New York Yabancı Basın Merkezi’nde (FPC) ABD-Türkiye ilgilerine yönelik soruları cevapladı.

“NATO MÜTTEFİKİ OLARAK TÜRKİYE’YE BAĞLIYIZ”

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma füzeleri ve NATO üyeliği konusundaki sorular üzerine Harrigian, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye, ittifak içinde inanılmaz raddede kıymetli bir ortak olmaya, biz de NATO müttefiki olarak Türkiye’ye bağlı kalmaya devam ediyoruz. ABD perspektifinden açıkça, biz NATO ile koordineli bir formda S-400’ün ne olduğu hakkında konuştuk. Bu zorlukları olan ve kısa vadede, S-400’ün Türkiye’de faaliyet göstermesine yan olmadığını kabul ederek yolumuza devam etmek zorunda kalacağımız bir mesele.”

“ASKERİ OLARAK ÇOK GÜÇLÜ BİR BAĞIMIZ VAR”

NATO üyesi olan Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Harrigian, mahsusen askeri açıdan iki devlet arasındaki alakaların ve iş birliğinin çok güçlü olduğunu vurguladı.

Harrigan, “Yolumuzda her devir üzerinde çalışmak zorunda kalacağımız gerginlikler olacak, ancak Türk ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmaların çok sağlam olduğu konusunda sizi temin ederim. Güçlü bir bağlantımız var.” diye konuştu.

“TAKIMI BİR ARAYA GETİRDİK”

Suriye’de ABD-Türkiye iştirakindeki inançlı yer ve ortak devriyeler üzerine bir soruya da Harrigian, “Bunu çok kısa bir müddet içinde bir araya getirmemizin kolektif ekibe bir armağan olduğunu düşünüyorum.” tefsirini yaptı.

Harrigian, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere, tipik olarak ayrıntıları ve çevreyi anlamak için epeyce değerli bir devir gerekiyor. Gelgelelim ABD ve Türkiye olarak, değerini kabul ettiğimiz ortamlarda birleşmek için ilerleme kaydetmemiz gerektiğini anlamış olduk. Karmaşık ve güçlükle bir ortamda doğal olarak uyuşmazlıklar da bulunuyor. Nerede faaliyet göstereceğimiz ve nasıl çalışacağımız hususunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzdan emin olmalıydık ve bu vakit alıyor. Fakat, vurguladığım üzere, ekibi bir araya getirmeyi başardık.”

“İNCİRLİK, BİZİM İÇİN STRATEJİK”

İncirlik üssü konusunda ise iki devlet arasında örnek bir çalışma sergilendiğine işaret eden Harrigian, “İncirlik bizim için stratejik bir nokta, inanılmaz noktada değerli ve orada Türk ortaklarımızdan mucize destek alıyoruz.” dedi.

Harrigian, İncirlik’i yıllar süren çalışma ve inanç sonucunda değerli alakaların oluşturulduğu bir yan olarak tanımlayarak, “Bunun yerküremizde olan gayri şeylerin içinde kaybolmaması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *