«

ABD Kuvvet Bakanı Rick Perry, Memleketler arası Güç Ajansı Lideri (IEA) Fatih Birol ile bugün bakanlıkta bir basın içtiması düzenledi.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman ile pazartesi bir araya geleceğini belirten Perry, bu görüşmede Suudi Arabistan’ın nükleer reaktör inşa etme planının gündeme geleceğini kaydetti.

Perry, Suudi Arabistan ile ABD arasında rastgele bir nükleer ittifak imzalanmadan evvel karşı tarafın “123 silahsızlandırma standartları” ismi verilen kriterleri yanına getirme konusunda muahedeleri gerektiğini vurguladı.

ABD’li bakan, Suudi mevkidaşıyla nerede görüşecekleri konusunda bir detay vermezken, kimi bakanlık yetkilileri, görüşmenin gelecek hafta Viyana’da düzenlenecek Memleketler arası Atom Kuvveti Ajansı içtimasında gerçekleşeceğini kaydetti.

ABD Kuvvet Bakanı Rick Perry

“İRAN, İKİ BİR YERKÜRE VATANDAŞI OLMANIN KURALLARINI BİLİYOR”

Perry, İran’a yönelik yaptırımlar konusunda da İran’ın petrol ihracatına yönelik kısıtlamaları sürdüreceklerini vurgulayarak, “İran yerkürede nasıl uygun bir vatandaş olmanın kurallarını biliyor. Şayet bunun hudutları dışında yaşamaya devam ederlerse ABD’nin onlara karşı çok güçlü ve sert bir çizgi izleyeceğini söyleyebilirim.” diye konuştu.

Suudi Arabistan Kuvvet Bakanı Abdülaziz bin Selman, hafta başında uranyum üretme ve zenginleştirme konusunda ilerlemek istediklerini söylemişti.

Kral Abdullah Atom ve Yenilenebilir Güç Kenti (KA-CARE) Yöneticisi Halid Sultan, ocakta 2 nükleer reaktör inşası için 5 devletten teklif aldıklarını açıklamıştı.

Bir Cevap Yaz

bakiyor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *