2021 Fiat Egea ailesi yeni Crossover modeliyle birlikte tanıtıldı

Tasarım hatlarının yanı sıra teknolojik altyapısıyla da dikkat çeken Egea önümüzdeki yılın başında yollarda olacak.

featured

Pazara girdiği günden bu yana ülkemizde oldukça fazla ilgi gören Fiat Egea, makyajlanan yüzü ve crossovver odaklı yeni modeliyle görücüye çıktı. Tasarım hatlarının yanı sıra teknolojik altyapısıyla da dikkat çeken Egea önümüzdeki yılın başında yollarda olacak.

2015 senesinden itibaren hızlı bir yükseliş yakalayarak Türkiye’de başarılı grafik çizen Fiat Egea yenilendi. Mevcut hatchback, sedan ve station wagon modellerine eklenen cross versiyon deyim yerindeyse aileye yeni bir soluk getirdi. Tasarım açısından incelendiğinde ilk dikkat çeken nokta logo değişikliği oluyor. Zira aracın önünde alışılagelen yuvarlak logonun yerine Güney Amerika’daki modellerdeki gibi büyük FIAT yazısı kullanılmaya başlandı.

Ön far ve stoplarda görsel değişime gidilmezken artık LED aydınlatma üniteleri seçenek olarak sunuluyor. Dijital hız ve devir göstergelerine 7 inç ekran ekleyen Fiat, Android Auto ve Apple Car Play desteğine sahip UConnect 5 multimedya sistemiyle beğeni topluyor. Geri görüş kamerası, ön-arka park sensörü, ayak hareketini algılayan elektrikli bagaj, kablosuz şarj desteği, arka koltuktaki yolculara sunulan USB soket ve anahtarsız giriş/çalıştırma Fiat Egea’nın dikkat çeken teknolojik özellikleri arasında yer alıyor. Diğer taraftan sürücü yorgunluk uyarı sistemi, akıllı hız asistanı, trafik işaretlerini tanıma, adaptif uzun far, kör nokta uyarı ve şerit takip gibi fonksiyonel özellikler daha güvenli sürüş imkanı sağlıyor.

SUV esintileri taşıyan Fiat ailesinin yeni üyesi: Egea Cross

11 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürülecek Fiat Egea’nın en büyük sürprizi ise SUV esintileri taşıyan yeni Egea Cross modeli. Ön, arka ve marşpiyellerdeki koruma plakalarının yanı sıra tavan rayları ve siyah plastik dodikler, Cross tasarımın öne çıkan detayları arasında bulunuyor. Yerden 40 mm daha yüksek olan Egea Cross’un toplam yüksekliği -hatcbak ile kıyaslandığında- 70 mm daha fazla. Ayrıca çamurluktaki plastik aksamlar genişliği 10 mm artırıyor.

Egea’da mevcut 1.4 Fire 95 bg benzinli ve 1.3 MultiJet 95 bg dizel motorlar kullanılmaya devam edilirken, 1.6 MultiJet dizelin gücü 120 bg’den 130 bg‘e çıkarmış. 1.6 dizel motordaki şanzıman seçenekleri de yine makyaj öncesiyle aynı (6 ileri manuel ve 6 ileri DCT). 1.0 litrehacminde, üç silindirli ve turbo beslemeli FireFly versiyon ailenin yeni üyesi olarak dikkat çekiyor. Sadece manuel şanzımanla alınabilen bu motor 100 bg güç, 190 Nm tork üretebiliyor. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan yeni Fiat Egea’nın 2021 yılının Ocak ayından itibaren yollara çıkması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yapınız !